Monitorace spánku

Klidný spánek si nedopřeje překvapivě velká část z nás. Ačkoli jde o nenápadný problém, skrytý za domovními dveřmi pacientů, poruchy spánku umí být závažnější, než by většina z nás čekala a zdaleka neznamenají jen chrápání nebo občasnou neschopnost usnout. Častou a velmi nebezpečnou poruchou je tzv. spánková apnoe, která postihuje poměrně významnou část populace a pojí se s vysokým rizikem kardiovaskulárních chorob.

Některou z poruch spánku trpí podle statistik až čtyřicet procent populace a mezi tisíci těch, kterým je porucha každý rok diagnostikována, se vždy najde několik desítek nebezpečných případů apnoe. Ačkoli se výskyt spánkové apnoe stále pohybuje v jednotkách procent, se zlepšujícími se diagnostickými nástroji i větším povědomím počet diagnostikovaných pacientů roste. Ohroženi můžete být třeba v případě nadváhy, kouření, nepravidelného spánku nebo předchozího výskytu apnoe ve Vaší rodině.

Dobrou zprávou je, že zjistit u pacienta spánkovou apnoe je stále snazší. Přelom v diagnostice této nemoci v českém prostředí nedávno způsobil přístroj SOMNOcheck micro, který diagnostiku usnadňuje především díky možnosti jeho použití v domácím prostředí. Namísto toho, aby byl pacient nucen strávit celou noc v nemocnici, mu je malý, intuitivně ovladatelný přístroj půjčen až domů, aby si sám mohl změřit všechny potřebné údaje. Přístroj umí přesvědčivě zhodnotit riziko centrální i obstrukční apnoe a lékaři předá cenné údaje o chrápání, pulsu i přerušení spánku.

Že poruchou spánku trpíte i Vy, se kromě nekvalitního spánku a chrápání může projevovat také sníženou výkonností při práci nebo příznaky deprese. Zvlášť varovné je časté usínání během dne nebo bolest hlavy. Pokud takovými příznaky trpíte a rádi byste je začali řešit, doporučujeme se co nejdříve zastavit u svého praktického lékaře, který Vás odkáže na kvalitního specialistu ve Vašem okolí, nebo se rovnou zastavit přímo ve specializované ordinaci. Jednou nich je i plicní a alergologická ambulance MEDIBRE v Rudné, která nabízí i vyšetření přístrojem SOMNOcheck a svou péči úspěšně poskytuje všem pacientům na západ od Prahy. Díky svým dlouholetým zkušenostem dokáže pomoct i Vám, abyste se nepříjemných poruch spánku zbavili co nejrychleji. Zkuste se do ordinace vydat a získejte zpátky svůj klidný spánek!